Narodila jsem se 6. května 2004 jmenuji se Beauty z Bouřné, jsem Labrador Retriever také Labradorský Retrívr a moji páníci mi říkají Agnes. Podle tvrzení paní chovatelky jsem měla být klidné štěňátko, ale vyrostla jsem do workoholika. Když vidím nějaký aportek tak se pro něj říťím. V rychlosti a nadšení k práci nemám konkurenci. O tom jak jsem šikovná na zkouškách a výstavách se dozvíte na dalších stránkách.

Výchova labradorského retrievera

 

Základní informace pro nového majitele štěňátka z (nejen) chovné stanice Aurora Polaris

 

Než se stane z vašeho štěněte dospělý pes, musíte projít několika fázemi.
Pro pomoc jsme vám připravili pár bodů. Když dodržíte naše rady, uděláte první krůček k zdravému, vitálnímu, poslušnému psovi.

Nezapomeňte, že nikdy nezískáte sladkého,ochotného, poslušného a vychovaného psa za jednu noc, pro to musíte něco udělat sami.

Krmení

Pro zdravého psa je výživa jeden z nejdůležitějších faktorů, zvláště do jednoho roka života, tím položíte základ pro dlouhý a zdravý život vašeho psa.

Držte se jedné značky krmiva, která je co nejkvalitnější a nemíchejte více značek.
Doporučujeme : Royal Canin, Purina Proplan

Průmyslová krmiva jsou kompletní a obsahují dostatek živin a minerálních látek . Není potřeba přidávat žádné minerální přípravky (kalcium)
Když je budete přidávat ke krmení, pozměníte složení granulek a může to mít opačný efekt.
Vždy se poraďte s chovatelem nebo veterinářem.
Na každém balení je tabulka s doporučenou krmnou dávkou. Tu je potřeba přizbůsobit aktuální zátěži psa.

Frekvence krmení :
8-16 týdnů – 4x denně
12 týdnů až 8 měsíců - 3x denně
8měsíců a více  – 2x denně

Pejskovi dávejte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny (banány, jablka, hrušky, melouny, fíky, víno, jahody, mrkev, paprika, celer apod.)
Maso:
Nikdy nedávejte syrové vepřové. Syrové hovězí může dostat jen z obchodů pro lidi jinak je lepší vařené. Kuřecí vždy vařené, ryby-filé dušené.
Přidáváte-li štěněti vejce tak vařené, syrové pouze žloutek a pouze čerstvé, mohou obsahovat bakterie Salmonella.
Platí 2 věci - připravené jídlo nesmí být příliš horké ani příliš studené - v obou případech můžete pejskovi způsobit zažívací obtíže.
Ujistěte se, že pejsek má vždy dostatek čisté vody po celý den!
Štěňátko pravidelně převažujte mělo by každý týden přibírat přibližně kilogram.

Nikdy nekrmte štěňátko od stolu. Po dobu jídla by mělo být ve svém pelíšku a nedovolte nikomu aby jej krmil. Labrador je obrovský žrout a pokud navštívíte restauraci bude u každého strávníka stát a žebrat.

Spánek

Štěňátko bude hodně spát – nedovolte, aby ho nikdo budil! Spánek je velmi důležitý pro vývoj vašeho štěňátka. Na spaní by mělo mít svůj stálý koutek v bytě, kde bude mít svůj pelíšek. Pelíšek neumisťujte nad úroveň podlahy, štěně by to mohlo brát jako nadřazenou polohu a způsobíte si problémy do budoucna.

Čistota

Každý, kdo si koupí štěňátko, musí počítat s problémem čistotnosti štěněte. Pokud jste důslední je to problém na pár dní. Vždy když se štěně vzbudí, okamžitě ho vezměte na ruce a  odneste ho na místo určené k vyvenčení. Když se mu potřeba zdaří, nešetřete chválou.
Netrestejte ho, ani mu nemáchejte čenich v loužičce, když se mu podaří malá nehoda na podlaze. Ono za to nemůže, vy ano, protože jste nebyli dostatečně rychlí. Když budete štěňátko sledovat, snadno zjistíte, kdy si bude chtít ulevit. Začne se točit dokola a náhle zůstane v polosedě.

Výcvik

Zacházejte se štěňátkem jako s batoletem. Nechejte ho si hrát, jíst spát.

Ve věku 8 týdnů by se štěně nemělo procházet víc jak 10 minut na vodítku po vašem boku  /5 minut tam a 5 minut zpět/. Naučte jej, že vodítko znamená zábavu, hurá jde se ven. Na vodítku s ním dojděte k místu kde je možné jej vypustit a dejte mu povel "volno". Důvěřujte svému štěňátku a mějte jej co nejvíce na volno ono se vám odmění tím, že nebude mít tendence okamžitě vzít kramle.

Dejte pozor, aby si štěňátko mladší 12 měsíců nehrálo divoce se staršími psy. Mohlo by to vést například k poškození kolenních vazů. Cvičit se snažte před každým krmením. S povely štěňátko seznamujeme postupně, nevyžadujeme všechny cviky najednou:
1. přivolání - povel „KE MĚ“
2. povel „SEDNI“
3. chůzi na vodítku u nohy
4. postupný nácvik výstavního postoje pro zájemce o výstavy - poradím, kdo nemá zkušenosti
Buďte trpělivý, cvik opakujte pouze několikrát, ale vícekrát denně. Zpočátku by výcvik neměl trvat déle než 10 minut, po ukončení výcviku pejska odměňte pamlskem, pochvalu musí dostat po každém správně provedeném cviku.

Komunikace s pejskem musí být s velkými rozdíly intonace v hlase a nebojte se dělat šaškárny. Pokud pejsek udělá něco správně, vesele vyšším hlasem ho chvalte třeba "No ty jsi pašák! To je šikulka!"
ŠTĚNĚ NIKDY NETRESTEJTE !!!  Pouze důrazně hlubším hlasem vyslovte FUJ a tuto hlasovou intonaci používejte výhradně při kárání. Pokud budete psá bít, nezíská k vám důvěru a projeví se to například při povelu "Ke mě", který nebude nikdy spolehlivý.
Měli byste mít dva typy zákazů: FUJ, který je absolutní, a NE případně NESMÍŠ, kterým zakazujete něco co pejsek normálně může, ale v daný okamžik je to nežadoucí chování. Například: Pejsek se chystá dát si nějakou dobrotu z chodníku, použijte příkaz FUJ. Například: Dáváte pejskovi misku se žrádlem a pejsek se po Vás sápe řekněte důrazně NE.

Doporučuji vám k přečtení tento článek z výcviku retrieverů http://www.vycvikretrieveru.cz/?oid=713, který se zaobírá problematikou přivolání.

Plavání

Plavaní je bez omezení, jen pozor na čistotu vody.
V létě může psík oschnout sám, když je chladněji je lepší psíka důkladně vysušit ručníkem. Labrador má převislé uši, které se snadno zapaří, po koupání je dobré je vysušit.
Pokud se pejsek vyválí v nějaké žumpě umyjte jej důkladně psím šamponem. Zabráníte tím rozvoji bakteriálních a kvasinkových infekcí.

Hračky

Štěňátku dávejte hračky určené pro psy a koupené ve specializovaných prodejnách pro psy. Nedávejte psovi hračky z kterých může něco odkousnout (například knoflíky) a sežrat.

Poslední rady na závěr

Pokud necháváte štěně samotné v bytě, odstraňte z jeho dosahu vše, co nechcete mít rozkousané (boty, koberce, ovladače TV......)
Nutně odstraňte z jeho dosahu elektrické šňůry a kabely (schovejte za skříně, atd..)
Štěně přihlašte na městský či obecní úřad v 6 měsících života - vyměří Vám poplatek za držení psa.

Důležité odkazy:
www.kchls.cz - Klub CHovatelů Loveckých Slídičů - spadají sem i retrievři
www.rk-cz.cz - Retriever Klub
www.vycvikretrieveru.cz - Cvičiště specializující se na Retrievery
www.pesshop.cz - Obchod s chovatelskými potřebami

Závěr

Až nebudete vědět jak dál, tak klidně zavolejte do naší chovatelské stanice nebo napište. Rádi vám na vše odpovíme. Případně i prakticky pomůžeme.
Pokud vám zde chybí nějaké informace rád je doplním, pošlete mi prosím zprávu, nebo se zeptejte na diskuzním fóru.
Doufáme, že budete mít radost ze svého labradora tak, jako my se těšíme z našich. Jsme si jistí, že s trochou trpělivosti a lásky vám bude vše váš labrador mnohonásobně vracet.

Za velkou část těchto rad bych chtěl poděkovat panu Pražanovi.

 
 

KONTAKT

Aurora Polaris
Chovatelská stanice labradorský retriever
Jan Jelínek
Brigádnická 1633
289 22 Lysá nad Labem CZECH REPUBLIC
telefon: 608 313 618
email: info@stenatko.cz

 
by Sprava siti