Temperamentní štěně

Jak a čím krmit. Jak na výchovu. Jak cvičit štěňátko.

Temperamentní štěně

Příspěvekod jelen » 21 lis 2008 15:42

Dotaz z emailu:

Dobrý den, vlastníme 10 týdenního křížence labradora s retrívrem...je velmi temperamentní a čilý...hodně kouše, nevíme si s ním rady - hlavně s kakáním, jak jej naučit chodit na jedno místo...Vážně uvažujeme o tom, že bychom ho dali pryč, protože jsme se unáhlili...prosím o radu, zda toto štěněcí období nějakým způsobem máme překonat...? Děkuji za odpověď
jelen
Site Admin
 
Příspěvky: 120
Registrován: 04 lis 2008 23:58

Re: Temperamentní štěně

Příspěvekod jelen » 21 lis 2008 16:11

Určitě nad štěňátkem nalámejte hůl, pokud je to kříženec labradora s goldenem tak se určitě potkaly dvě hlavní vlastnosti těchto plemen a to:
- labradoří pracovitost
- goldení závislost na společnosti

Problém s čistotností se dá vyřešit jedině vaší důsledností, každé dvě hodiny pejska vzít do rukou a odnést ven, aby se mohl vyčůrat a případně i vykakat, pokud je to pejsek tak se časem nebude chtít vyčůrat najednou, ale budete s ním muset obejít blok domu, aby občůral svoje místečka. Pejska netrestejte za loužicky a pokud se mu podaří venku tak jej hoooodně moc pochvalte a dejte mu třeba piškot, nebo kus sýru. V deseti týdnech veku se to většinou zlomí a štěně se venčí jen venku, ale stále to chce časté venčení, stačí pár minut.

Z webu www.stenatko.cz:
Čistota

Každý, kdo si koupí štěňátko, musí počítat s problémem čistotnosti štěněte. Pokud jste důslední je to problém na pár dní. Vždy když se štěně vzbudí, okamžitě ho vezměte na ruce a odneste ho na místo určené k vyvenčení. Když se mu potřeba zdaří, nešetřete chválou.
Netrestejte ho, ani mu nemáchejte čenich v loužičce, když se mu podaří malá nehoda na podlaze. Ono za to nemůže, vy ano, protože jste nebyli dostatečně rychlí. Když budete štěňátko sledovat, snadno zjistíte, kdy si bude chtít ulevit. Začne se točit dokola a náhle zůstane v polosedě.

Problém s kousáním: Pejskové se kousáním uklidňují a štěňatům pomáhá při prořezávání druhých zoubků. Pokud pejsek není dostatečně vyřáděný procházkou a hrou s vámi nebo dalšími pejsky tak si přebytečnou energii vybiji tím že kouše. Odstraňte vše co si nepřejete aby rozkousal a dejte mu něco co může ničit. Já jsem to řešil tím, že jsem si z chaty přivezl pár polínek, sice jsme museli neustále uklízet třísky, ale pořád lepší třísky z kusu klacku než ze sedačky.
Musíte dát štěňátku dostatek podnětů aby se vyřádilo.
Pokud štěně uvidíte jak si jde třeba pro botu a hodlá z ní udělat sandál, vezmete mu ji a důrazně řekněte FUJ. Stene nebijte ztratilo by k vám důveru, kterou byste nemuseli nikdy získat zpět.
Při výchově se mi osvědčilo používat hodně cukru a jenom občas použít trochu biče. Trestání psa se Vám může šeredně nevyplatit. Goldeni jsou "měkcí" psi a každý trest je velmi stresuje a na dlouho se "urazí". Labrador je víc splachovací ale přehnaný trest jej také může poznamenat na dlouhou dobu.
Vy musíte psa naučit co smí a co je zakázáno.
K vycvičenému psovi vede dlouhá cesta a neočekávejte okamžité výsledky.
Pokud jej něco naučíte, tak to neznamená, že už to umí a nemusíte jej dále učit. Cvik musíte opakovat po velice dlouhou dobu dokud jej nemá zafixovaný. A nesnažte se do štěněte i dospělého psa našťouchat cvik za jedno odpoledne. Opět stačí párkrát zopakovat, ale opakovat každý den.
Pamatujte ze pes není člověk, je to "pouze" zvíře a nechápe jako člověk, ale zase jako jenom zvíře. Retrívři jsou velmi chytří a vnímaví a velmi rychle pochopí co se po nich chce, jen je jim potřeba ukázat co chcete, jakmile něco zvládnou poprvé, po druhé jim to jde rychleji a rychleji. Zase nesmíte cvik lámat násilím a přecvičovat, přestane je velmi rychle bavit, když ze cvičení uděláte ohromnou zábavu, ze sebe šaška tak budete postupovat velice rychle. Slibuji :-)

Určitě vám mohu doporučit pravidelné návštěvy cvičáku. Najděte si nějaký v okolí, domluvte se a začněte jej navštěvovat co nejdříve. Štěně se potřebuje socializovat a seznamovat s dalšími psy.
Mohu doporučit tento: vycvikretrieveru.cz.

Tyto rady vám měl poskytnout chovatel. Slušný chovatel od vás štěně odebere zpět. Nepořídili jste si hračku, kterou můžete uklidit do skříně a v klidu na ni zapomenout. Vzali jste na sebe závazek na 12 let vašeho života.

Chápu, že jste zoufalí z toho, že štěňátko znečišťuje a ničí vše co vidí, ale je to v podstatě batole a důslednou výchovou z něj určitě vychováte nejhodnějšího psa na světě, který vám bude oddaným společníkem po celou dobu svého života.

Doufám, že jsem vás neodradil štěňátko si ponecháte a stanou se z vás nerozdělitelní společníci.
jelen
Site Admin
 
Příspěvky: 120
Registrován: 04 lis 2008 23:58

Re: Temperamentní štěně

Příspěvekod jelen » 21 lis 2008 16:14

Dobrý den pane Jelínku...Nedávno jsem Vám psala ohledně našeho křížence labradora s retrívrem (12 týdnů), který je neposlušný a kterého jsme chtěli dát pryč...Tedy hne na začátku Vám chci poděkovat, protože opravdu, jak se říká: \"Trpělivost růže přináší\" ... Zlepšilo se to, hygienické návyky už má, doma se nevyčůrá, no s tím kousáním je to lepší, hlavně díky tomu, že má hlavního pána, kterého poslechne, nastal však jiný problém, a to především s krmením. My jako ještě nezkušení chovatelé (máme psa poprvé) jsme zřejmě překrmili pejska... Neustále je žravý, jídlo zhltne během pár vteřin a nesutále loudí po jídle, tudíž jsme mu začali přidávat (tento proces jsme začali praktikovat asi týden), k tomu ještě dostával 1x za den tvrdší rohlík nebo piškot za odměnu....,ale pořád by něco jedl.... Když nedostane jídlo přesně na čas, tak začne být nevrlý a víc kouše.... Krmíme ho jídlem značky Calibra puppy a dle nedorozumění s prodavačem ve zooproduktu jsme jídlo odměřovali podle špatné části odměrky = tudíž jsme mu dávali víc.... Při návštěvě jiného zooproduktu se prodavač zhrozil, prý na jeho věk, tj. 12týdnů, by měl dle té tabulky Calibra dostávat na den 120 g a my mu dávali jednou tolik! (týden), dnes váží 10 kg, je to prý hodně.... Chtěla bych se proto zeptat, Vás jako odborníka, jakým způsobem naši chybu napravit, zda jsme pejskovi neublížili.... Také jsme se chtěla zeptat, jak dlouho mám s ním být na procházce? Přijde mi, že často už nemůže, zřejmě to bylo tou naší chybou... nebo já nevím.... Dalším menším problémem je to, že dnes jsem si všimla, že má na jedné straně nateklu část čumáku, ne však moc.... Mám počkat, do zítřejšího dne, zda otok zmizí nebo mu lze podat do jídla zodac nebo xyzal na alergii???? (zřejmě ho něco štiplo) Děkuji Vám mockrát za radu, popř. za výtky:-)
jelen
Site Admin
 
Příspěvky: 120
Registrován: 04 lis 2008 23:58

Re: Temperamentní štěně

Příspěvekod jelen » 21 lis 2008 16:17

Těší mě že jste pejska nezavrhli a mé rady k tomu snad také přispěly.
Labrador je žrout žroutská a sežere všechno na co přijde, golden tak žravý není, ale s jídlem ciráty nedělá.
Nemyslím si že by jste za cca čtyři týdny štěně překrmili. Také se nám stalo, že jsme naší fenku soustavně překrmovali, protože štěněcí granule mají jinou velikost než na co jsme měli odměrku. Nejjednodušší jak se přesvědčit zda dáváte pejskovi správnou dávku, je postavit kelímek na obyčejnou kuchyňskou váhu, nezapomeňte odečíst hmotnost kelímku.
Štěně labradora by mělo přibírat přibližně kilogram týdně do věku přibližně osmi měsíců, pokud vynásobíte 120g * 7 dostanete 840g, navíc štěňátko něco vykaká, prostě po takové dávce nemůže přibírat. Kolik je správná dávka Vám neřeknu, je to o značce granulí, plemeni, věku jedince, jeho metabolismu a samozřejmě kolik toho naběhá.
Jak píšete, štěněti je již dvanáct týdnů stačí mu tedy podávat žrádlo třikrát denně. Určitě Vám mohu doporučit přikrmování ovocem a zeleninou (jablka, rajčata, melouny, mrkev, citrusy, prostě co zahrádka a obchod dá). Rohlíky a hlavně bílé rohlíky pouze za odměnu, jsou zbytečně tučné. Někteří chovatelé je dávají psům, kteří špatně žerou, před výstavou aby jejich psi přibrali do výstavní kondice.
Pokud se pejsek dožaduje žrádla kousáním do Vás či ostatních členů rodiny, musíte mu vysvětlit že tohle opravdu, ale opravdu ne. Pokud Vás začne kousat, okamžitě mu řekněte fuj a přestaňte si s ním hrát. Štěně mohlo kousat do svých sourozenců, ale nesmí kousat do Vás.
Abych to shrnul, deset kilo není moc, ale záleží zda zvládá přijatou energii přeměnit na růst a běhání a ne na růst do šířky. Musel bych vidět na živo. Prodejce granulí navíc může mít doma malé plemeno, případně psa nemá, a nemá zkušenost s labradory.
Nevím na jak dlouhé procházky chodíte, asi bych nechodil na delší než půlhodina, ale za to častěji. Štěně hodně spí, ale velmi rychle se regeneruje.
Nateklý čumák asi nebude nic horšího než štípanec od hmyzu, případně otok od toho jak štěně někde řádilo a praštilo se.Ti malí magorci neustále někam strkají čumák. Pokud by se to nelepšilo můžete zkusit nějaké antihistaminikum, případně zajít na veterinu.
jelen
Site Admin
 
Příspěvky: 120
Registrován: 04 lis 2008 23:58

Re: Temperamentní štěně

Příspěvekod jelen » 21 lis 2008 16:19

Tentokrát zase řešíme jídlo...je mu 14 týdnů, do 12. týdne přibral po každém týdnu kilo. Začali jsme ho krmit pouze 3x denně (krmíme ho Calibrou, kde dle tabulky v rozmezí od 170g - 290 g (tato tabulka je pro štěňata od 4 měsíců!) dostával 60g - takže víc, než by měl mít, přesto nám trochu pohubl, má 12 kilogramů ve 14 týdnech, takže nic od posledního vážení nepřibral...ba naopak se nám zdá, že má propadlé bříško....Je hodně žravý, ale to je pro toto plemeno typické...Tak nevím...hodně jsme totiž začali chodit ven, mnohem více než dřív...Kromě granulí dostává pouze ovoce nebo zeleninu, protože z ostatního jídla míval průjem... Mohl byste nám prosím poradit, jak to s tou váhou vypadá u štěňat...děkuji
Jinak tabulka krmiva Calibra: http://www.calibra-krmivo.cz/puppy.html
jelen
Site Admin
 
Příspěvky: 120
Registrován: 04 lis 2008 23:58

Re: Temperamentní štěně

Příspěvekod jelen » 21 lis 2008 16:20

Není mi přesně jasné kolik v současné době štěně dostává granulí.
Štěně by mělo přibírat přibližně kilogram týdně do věku osmi měsíců. Ne všechnu potravu z granulí dokáže metabolizovat, další energie jde na pohyb a další na vlastní metalabolizmus. Mělo by tedy dostávat podstatně více než kilogram potravy týdně.
Jestli se nepletu tak je to pejsek, labrador i golden má v dospělosti přibližně stejnou váhu, která se blíží 40 kilogramům. Podle odkazu který jste mi poslala by jste měla dávat 200–340g denně.
Žádná tabulka vám neřekne kolik přesně dát psovi žrádla. Navíc jak sama píšete je štěně ve větší zátěži, spotřebuje tedy více energie na pohyb a více mu porostou svaly. Nebál bych se dávat pejskovi 300 a více gramů granulí denně.
Zeleninu a ovoce dávejte tomu malému žroutovi nadále. Průjmy z jídla má pravděpodobně z toho že je zvyklý na granule a nedokáže se srovnat z větší dávkou jiného jídla. Pokud je pejsek bez průjmů můžete mu občas dát kousek něčeho jiného než jsou granule. Jen nedávejte lidské solené a kořeněné jídla.

Snad to takto stačí
jelen
Site Admin
 
Příspěvky: 120
Registrován: 04 lis 2008 23:58

Re: Temperamentní štěně

Příspěvekod Návštěvník » 10 úno 2009 18:44

4
Návštěvník
 

Re: Temperamentní štěně

Příspěvekod martin » 14 bře 2009 09:35

Dobrý den,máme doma 10-týdení štěňátko Labradora (máme ho pět dní).Dělá mě starosti jeho stolice má ji pořád řidkou a hnědo žlutou.........protože máme prvního pejska nevíme zda je to normální(může to být i ze stresu z nového prostředí?).Ptal jsem se na to veterináře a řekl mě ať vysadím granulky a dám mu dvakrát rýži.,ale je to pořád stejné.Krmíme Proplanem,který mám od chovatele na který je prý zvyklej.Jinak si myslím že pejskovi nic nechybí, je veselej,hravej,chutná mu. Prosil bych moc o radu jestli se s tím znepokojovat. Moc děkuji za Váš čas.
martin
 
Příspěvky: 2
Registrován: 14 bře 2009 09:24

Re: Temperamentní štěně

Příspěvekod jelen » 15 bře 2009 17:57

Dobrý den,

důvodů proč má štěně řídkou stolici je hodně teď mě napadá třeba potravinová alergie. Pokud je štěně veselé a hravé, ne letargické, tak bych se tím příliš neznepokojoval. Rýže je ideální na zklidnění, obecné doporučení je nechat psa dva dny bez žrádla a pak nasadit rýži ochucenou vařeným kuřecím, je potřeba rýží krmit do úplného zklidnění, ne jen jeden den, a pak postupně přidávat granule.
jelen
Site Admin
 
Příspěvky: 120
Registrován: 04 lis 2008 23:58


Zpět na Krmení, výchova a výcvik

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron